جزییات خبر

وزیر نفت اعلام کرد:

تولید 13 میلیون تن انواع محصول پتروشیمی طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم

تولید 13 میلیون تن انواع محصول پتروشیمی طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم
(دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳) ۱۰:۳۸

وزیر نفت گفت: طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم ۱۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید شد و تا پایان امسال ۱۵ مجتمع پتروشیمی قابل افتتاح خواهد بود.

به گزارش نیپنا، جواد اوجی صبح امروز (دوشنبه، چهارم تیر) در آیین بهره‌برداری از ۱۷ طرح کلان صنعت نفت با حضور محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری از طریق ویدیوکنفرانس با یادآوری اینکه در آغاز به‌کار دولت سیزدهم چالش‌های بزرگی همچون کاهش تولید نفت به مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه، ذخیره‌سازی ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی و ۲۵ میلیون بشکه نفت سنگین و فوق‌سنگین در شناورها، کسری بودجه ۴۰۰ همتی و بی‌انگیزگی بالای سرمایه انسانی در صنعت نفت داشتیم، گفت: این مشکلات با همت کارکنان صنعت نفت و حمایت‌های همه جانبه رئیس‌جمهوری شهید و پشتیبانی معاون اول ریاست‌جمهوری حل شد.

وی با اشاره به بهره‌برداری ۱۵۵ پروژه نیمه کاره و کلان به ارزش ۳۴ میلیارد دلار طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم، افزود: از محل بهره‌برداری این پروژه‌ها تولید نفت کشور از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه افزوده شد، تولید و ظرفیت پالایشی روزانه ۵۳ میلیون مترمکعبی گاز، ظرفیت پالایش روزانه ۲۷۰ هزار بشکه‌ای نفت و تولید ۱۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی اضافه شد.

جمع‌آوری گازهای همراه به روزانه بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد

وزیر نفت از جمع‌آوری ۱۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت در سه سال اخیر، تصریح کرد: تا پایان سال این رقم به بیش از ۳۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

اوجی با اشاره به افزایش روزانه ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین و ۹ میلیون لیتری تولید روزانه گازوئیل طی سه سال اخیر گفت: صنعت نفت در دو سال اخیر به‌واسطه افزایش ظرفیت تولید خود توانست بالاترین رشد اقتصادی (۲۰ درصد) را در میان دستگاه‌های اجرایی کشور داشته باشد.

وی مقدار درآمد کشور در آغاز به‌کار دولت سیزدهم از محل فروش محصولات هیدروکربوری را ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: به همت کارکنان صنعت نفت این رقم در پایان سال ۱۴۰۲ به ۶۵ میلیون دلار رسید، یکی از دلایل این موفقیت اتکا به توان داخلی بوده است، به‌طوری‌که ما توانسته‌ایم شمار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی همکار با صنعت نفت را از ۱۵۰ شرکت به ۷۰۰ شرکت برسانیم.

وزیر نفت بهره‌برداری از طرح توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک گازی پارس جنوبی را یکی از نقاط عطف عملکرد صنعت نفت در سه سال اخیر دانست و افزود: این فاز بیش از ۲۰ سال میان شرکت‌های غرب و شرق جهان دست به دست شد و سرانجام به‌دست کارکنان صنعت نفت ایران به بهره برداری رسید، وزارت نفت در سه سال اخیر بیش از ۲۳ میلیارد دلار قرار داد توسعه میدان‌های مشترک و مستقل نفت و گاز کشور را امضا کرده، ضمن آنکه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی این وزارت‌خانه مصوبه امضای ۳۶ میلیارد دلار پروژه جدید را از دولت دریافت کرده است.

اوجی با اشاره به وقوع سه حمله سایبری و تروریستی در شبکه توزیع فرآورده‌های نفتی و گاز کشور طی سه سال اخیر گفت: این مشکلات با وجود ناترازی‌های موجود به همت کارکنان صنعت نفت هرگز نتوانست امنیت انرژی کشور را به خطر بیندازد.

تصویب و اجرای ۶ هزار پروژه مسئولیت اجتماعی

وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر ۶ هزار پروژه مسئولیت اجتماعی به ارزش ۴۵ همت در وزارت نفت تصویب و اجرا شده است، ادامه داد: در حالی که این رقم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود ۴ همت بوده است.

وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادست و پایین‌دست صنعت نفت به ارزش ۱۸۰ همت در هفت استان با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری کشور گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ۱۵ هزار نفر اشتغال‌زایی در کشور انجام خواهد شد و سالانه ۱۲۰ همت سودهی برای کشور به همراه خواهد داشت.

اوجی تصریح کرد: با بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت بیش از ۱۰ هزار بشکه نفت، ۷.۵ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ و ۵، ۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۱۸ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی نفت به تولید و ظرفیت ذخیره‌سازی کشور افزوده خواهد شد.

وی با اشاره با تردد روزانه ۱۷ هزار تانکر نفتکش در جاده‌های کشور برای جابه‌جایی فرآورده‌ها نفتی در کشور ادامه داد: امروز پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در شمال‌شرق کشور به طول ۲۲۲ کیلومتر افتتاح می‌شود، تا پایان سال نیز این رقم به ۶۲۲ کیلومتر خواهد رسید.

وزیر نفت گفت: با توجه به قولی که در ابتدای امسال به شهید جمهور داده بودیم، تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت از ۳ میلیون ۶۰۰ هزار بشکه به ۴ میلیون بشکه می‌رسد، همچنین تولید گاز ۳۴ میلیون مترمکعب افزایش پیدا می‌کند و در جمع‌آوری گازهای مشعل که امروز به ۱۶ میلیون مترمکعب رسیدیم این مقدار به ۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد، همچنین ۱۵ پتروشیمی تا پایان امسال قابل افتتاح خواهد بود و با توجه به این برنامه‌ریزی‌ها انشاءالله به فضل الهی در سال ۱۴۰۳ رشد اقتصادی گروه نفت و گاز بین ۱۵ تا ۲۰ درصد و مستمر خواهد بود.

 

 

تعداد بازدید : ۱,۹۶۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید