جزییات خبر

تفاهم‌نامه احداث نخستین پارک شیمیایی کشور امضا شد

تفاهم‌نامه احداث نخستین پارک شیمیایی کشور امضا شد
(چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۲) ۱۶:۰۸

تفاهم‌نامه احداث نخستین پارک شیمیایی کشور در منطقه نایبند بوشهر در مجاورت قطب گازی کشور میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار نیپنا، تفاهم‌نامه سه‌جانبه همکاری ایجاد نخستین پارک شیمیایی کشور در مجاورت قطب گازی کشور (منطقه نایبند) امروز (چهارشنبه، 29 شهریورماه) با حضور مرتضی شاه میرزایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی بین حسن عباس‌زاده، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه آخرین روز نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست امضا شد.

علی‌عسکری در این آیین هدف از امضای تفاهم‌نامه را ریل‌گذاری در صنعت پتروشیمی برای جلوگیری از خام‌فروشی محصولاتی همچون گوگرد دانست و گفت: اساس احداث پارک‌های شیمیایی فاصله گرفتن از خام‌فروشی در پتروشیمی است.

وی با اشاره به افزایش سالانه توان تولید محصولات بالادستی پتروشیمی از زمان انقلاب اسلامی تاکنون افزود: سودآوری در این صنعت در بخش‌های پایین دستی زنجیره ارزش خلاصه می‌شود، از این رو هلدینگ خلیج فارس احداث ۹ پارک شیمیایی از این دست را در چابهار، جاسک، میناب، اروند، پارسیان، دشتستان، دیلم، امیدیه و اروند در دستور کار قرار داده است.

مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه در قالب احداث پارک‌های شیمیایی ۳۰۰ طرح تعریف شده که از میان آنها کارهای مقدماتی  ۶۰ طرح سودآورتر آماده شده و به‌زودی پیمانکار نخستین طرح آن شروع به کار می‌کند.

سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز با اشاره به تولید روزانه ۷۰۰ هزار تن گوگرد در ۱۳ پالایشگاه گاز پارس جنوبی گفت: پیش از این نگهداری و صادرات این گوگرد برای منطقه یک معضل به شمار می‌آمد اما چند سالی است که به صورت دانه‌بندی صادر می‌شود.

وی افزود: سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به عنوان متولی زیرساخت‌های قطب گازی کشور آماده هر گونه همکاری در زمینه تخصصی زمین و مجوزهای لازم است.

تعداد بازدید : ۳,۷۹۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید