جزییات خبر

ظرفیت تولید برق فجر انرژی خلیج فارس ۲۰ مگاوات افزایش می‌یابد

ظرفیت تولید برق فجر انرژی خلیج فارس ۲۰ مگاوات افزایش می‌یابد
(چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲) ۱۵:۰۰

ظرفیت تولید برق یوتیلیتی متمرکز ماهشهر با اجرای طرح‌های افزایش توان توربین‌های نیروگاه ناحیه ۲ شرکت فجر انرژی خلیج فارس ۲۰ مگاوات افزایش می‌یابد.

به گزارش نیپنا به نقل از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، افزایش حداکثر توان تولیدی توربین‌ها بدون تغییرات هزینه‌بر سخت‌افزاری، به‌ویژه در ماه‌های گرم و پرمصرف سال از علاقه‌مندی‌های نیروگاه‌هاست.

شرکت فجر انرژی خلیج فارس که همواره در ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدی در داخل کشور به‌دنبال بهبود فرآیندها و عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات خود است، پارسال از سوی شرکت داخلی سازنده توربین‌های نیروگاه ناحیه ۲ شرکت فجر با برگزاری کنفرانسی در مجتمع، پیشنهاد اجرای طرح‌های موسوم به IGV+ و EMS و MAPTUNE را برای توربین‌های این بخش دریافت کرد که کارشناسان و مدیران فجر انرژی از آن استقبال کردند.

طرح پیشنهادی شرکت مپنا برای افزایش حداکثر توان توربین‌های تولیدشده از سوی این شرکت است که با اجرای آن افزون‌ بر افزایش توان هر توربین به مقدار ۵ مگاوات، امکان پایش بهینه شرایط توربین نیز فراهم می‌شود. پس از پیگیری‌ها و انعقاد قرارداد، این طرح روی چهار دستگاه توربین در ناحیه ۲ اجرا شده تا در مجموع ظرفیت واحدهای نیروگاه ۲۰ مگاوات افزایش یابد.

آی‌جی‌وی، دستگاهی برای تنظیم دریچه ورودی هوا به توربین‌ها، IGV+ محاسبات بهینه و هوشمند این تجهیز، MAPTUNE برنامه‌ای برای برآورد دمای روی پره‌های توربین و EMS روشی هوشمند برای افزایش توان توربین بر مبنای محاسبات MAPTUNE است که در مجموع افزایش توان توربین‌ها را در پی دارد.

شرکت فجر انرژی پس از دریافت این پیشنهاد، نشست‌های پرشماری در سطوح مختلف مدیریتی و کارشناسی برگزار کرده تا جوانب مختلف این پیشنهاد بررسی شود. این پیشنهاد با همکاری واحدهای بهره‌برداری، تعمیرات، خدمات فنی و مرکز مطالعات و تحلیل بازار بررسی شده و سپس با توجه به مزایای اقتصادی و فنی طرح‌ها، نسبت به عقد قرارداد با مپنا و اجرای آن با نظارت بهره‌برداری اقدام شد. این اقدام مؤثر، ضمن افزایش بهره‌وری، سود پایدار «بفجر» را به‌دنبال دارد.

تعداد بازدید : ۱,۷۲۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید