جزییات خبر

آغاز اجرای طرح 7 میلیارد دلاری تبدیل نفت به محصولات پتروشیمی در کره‌جنوبی

آغاز اجرای طرح 7 میلیارد دلاری تبدیل نفت به محصولات پتروشیمی در کره‌جنوبی
(سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱) ۱۴:۱۲

شرکت اس‌اویل کره جنوبی اجرای طرح 7 میلیارد دلاری واحد تبدیل نفت خام به مواد شیمیایی را در اولسان آغاز کرد.

به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه خبری آی‌سی‌آی‌اس، شرکت پالایشگر اس‌اویل کره‌جنوبی اجرای طرح تبدیل مستقیم نفت خام به مواد شیمیایی خود را در اولسان آغاز کرده است، انتظار می‌رود این طرح 3 تریلیون وون (2.3 میلیارد دلار) ارزش افزوده برای اقتصاد این کشور شمال‌شرق آسیا فراهم کند.

اس‌اویل در بیانیه ای اعلام کرد: آیین کلنگ‌زنی طرح پتروشیمی شاهین نهم مارس (18 اسفندماه) برگزار شد.

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است این طرح حین عملیات اجرایی 17 هزار فرصت شغلی ایجاد کند و پس از راه‌اندازی هم برای بیش از 400 نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

بیش از 63 درصد سهام این طرح متعلق به شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان از طریق شاخه بین‌المللی آرامکوست.

طبق برنامه‌ریزی‌ها طرح یادشده واقع در مجتمع صنعتی اونسان شهر اولسان قرار است در سال 2026 میلادی تکمیل شود.

واحد تبدیل نفت خام به مواد شیمیایی شرکت اس‌اویل (شاهین) در کره‌جنوبی شامل تأسیسات کراکینگ خوراک مخلوط با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 800 هزار تن خواهد بود.

طرح یادشده همچنین شامل یک واحد پلی‌اتیلن سبک خطی (LLDPE) با ظرفیت تولید سالانه 880 هزار تن و یک کارخانه پلی‌اتیلن سنگین (HDPE) با ظرفیت تولید سالانه 440 هزار تن خواهد بود.

طرح تبدیل نفت خام به مواد شیمیایی شاهین به بهبود عرضه پایدار خوراک پتروشیمی و افزایش بیش از دو برابری ظرفیت تولید اتیلن در اولسان کمک می‌کند.

شرکت پالایشگر اس‌اویل اعلام کرد که محصولات مونومر را با یک خط لوله به واحدهای فرآوری الفین پاییندستی مجاور عرضه خواهد کرد.

این طرح همچنین دارای یک تأسیسات حرارتی نفت خام به مواد شیمیایی (TC2C) خواهد بود که نفت خام را مستقیم به مواد اولیه پتروشیمی مانند گاز مایع (LPG) و نفتا تبدیل می‌کند و انتظار می‌رود که کراکر خروجی را برای تولید برق در پالایشگاه بازیافت کند.

اس‌اویل اعلام کرد: با استقرار فناوری نو تبدیل مستقیم نفت به مواد شیمیایی که برای نخستین بار تجاری می‌شود، نفت خام و دیگر مواد روغنی سنگین کم‌ارزش به مواد اولیه کراکر بخار ارتقا داده می‌شوند.

پس از تکمیل این طرح، تولید محصولات پتروشیمی در سبد تولید فرآورده‌های اس‌اویل از 12 درصد کنونی به 25 درصد خواهد رسید و نقش اساسی در تنوع بخشی به تجارت این پالایشگر کره‌ای ایفا خواهد کرد.

تعداد بازدید : ۲,۲۹۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید