جزییات خبر

به فرمان رئیس‌جمهوری

مخازن نه‌گانه فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه به بهره‌برداری رسید

مخازن نه‌گانه فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه به بهره‌برداری رسید
(پنج شنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱) ۱۲:۱۵

مخازن نه‌گانه فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه با ظرفیت ذخیره‌سازی ۴۱۴ هزار مترمکعب فرآورده‌های پتروشیمیایی و سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد ریال با دستور رئیس‌جمهوری بهره‌برداری رسمی شد.

به گزارش نیپنا ، سیدابراهیم رئیسی امروز (پنجشنبه، ۱۱ اسفندماه) در جریان سفر استانی دو روزه به استان بوشهر، دستور بهره‌برداری از مخازن نه‌گانه فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه را به‌صورت ویدئوکنفرانسی صادر کرد.

مخازن نه‌گانه فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه شامل ۶ دستگاه مخزن ذخیره‌سازی متانول و سه دستگاه مخزن ذخیره‌سازی فرآورده‌های اتیلن گلایکول با مجموع ظرفیتی بالغ بر ۴۱۴ هزار مترمکعب به همراه خطوط ارتباطی و صادراتی مورد نیاز تا درگاه بندر صادراتی پارس است که با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد ریال از ابتدای سال ۱۴۰۰ در مدت ۲۴ ماه تکمیل و احداث شده است. فاز دوم مخازن سبز پتروشیمی عسلویه شامل ۱۳ مخزن است که اجرای پروژه مخازن نه‌گانه بخش اصلی این فاز محسوب می‌شود و چهار مخزن باقی‌مانده به تناسب تکمیل طرح‌های پتروشیمی فاز دوم پتروشیمی عسلویه وارد مدار می‌شوند.

شرکت مخازن سبز پتروشیمی عسلویه به عنوان بزرگ‌ترین طرح ذخیره‌سازی و صادرات فرآورده‌های پتروشیمیایی کشور با هدف ذخیره‌سازی و انتقال محصولات تولیدی مجتمع‌های فاز دوم پتروشیمی عسلویه به پایانه صادراتی پارس برای صادرات به بازارهای بین‌المللی احداث شده است و تولید پایدار بدون وقفه مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی با وجود فضای کافی برای انبارش محصول تضمین می‌شود.

احداث فاز نخست مخازن سبز پتروشیمی عسلویه با ۱۳ مخزن به ظرفیت ۳۶۱ هزار مترمکعب طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ تکمیل شد و هم‌اکنون با بهره‌برداری از مخازن نه‌گانه فاز دوم، مجموع ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های پتروشیمیایی در مخازن این شرکت از ۳۶۱ هزار مترمکعب به ۷۷۵ هزار مترمکعب افزایش یافته و میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده در فاز نخست و دوم به بیش از ۳۵۰ میلیون دلار رسیده است.

انواع محصول مایع و گازی تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی فاز ۲ عسلویه در مخازن این شرکت انبارش و ذخیره‌سازی می‌شوند؛ متانول، پروپان، بوتان، انواع فرآورده‌های اتیلن گلایکول، نفتای سبک، اتیلن، بوتادین، استایرن منومر، پروپیلن، نرمال و ایزو بوتانول و دی‌اتیل‌هگزانول انواع محصولاتی هستند که با ظرفیت‌های مورد نیاز و بر اساس تولید از ۶ هزار تا ۷۲۰ هزار مترمکعب در مخازن این شرکت ذخیره می‌شوند و هم‌اکنون شرکت‌های پتروشیمی مروارید، مرجان، بوشهر، کیمیای پارس خاورمیانه، سبلان و پارس گلایکول از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند.

ایجاد فضای انبارش و ذخیره‌سازی بیش از ۱.۲ میلیون مترمکعب انواع محصولات پتروشیمیایی تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی فاز دوم عسلویه در ۴۸ دستگاه مخزن از قبیل مخازن کروی فشار بالا، برودتی، اتمسفریک با سقف ثابت در این طرح پیش‌بینی و کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث سه فاز طرح مخازن متمرکز فاز ۲ عسلویه مبلغ ۶۲۰ میلیون دلار برآورد شده است.

شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان سهامدار ۱۰۰ درصد این طرح است و طراحی و اجرای مخازن با اتکا به دانش بومی و توان متخصصان داخلی به‌صورت کاملاً ایرانی انجام و بیش از ۸۰ درصد کالا و تجهیزات از سازندگان و تأمین‌کنندگان داخلی تأمین شده است.

مجتمع مخازن سبز پتروشیمی عسلویه در زمینی به مساحت ۴۷ هکتار در جنوب شرقی فاز دوم پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) و در مجاورت پایانه صادراتی پارس و در فاصله ٢٧٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر، ۵۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس در خلیج فارس واقع شده است.

تعداد بازدید : ۱,۶۸۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید