جزییات خبر

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد

برنامه‌ریزی برای ساخت پارک‌های پتروشیمیایی در قشم

برنامه‌ریزی برای ساخت پارک‌های پتروشیمیایی در قشم
(یکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱) ۲۲:۰۷

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه آزاد قشم از برنامه‌ریزی برای دریافت مجوزهایی به‌منظور ساخت طرح‌های پارک پتروشیمیایی با هدف تبدیل متان به متانول، پروپیلن و پلی‌پروپیلن و محصولات دیگر با ارزش افزوده بالا و صادراتی در قالب طرح‌های کوچک و بزرگ خبر داد.

به گزارش نیپنا، افشار فتح‌الهی در آستانه برگزاری دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به رویکرد تازه توسعه برای توسعه ساحل‌محور و دریامحور صنایع آب‌بر نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، اظهار کرد: وجود خط ساحلی گسترده‌ای در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در کنار وجود میدان‌های کوچک و بزرگ نفت و گازی به بهترین فرصت برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه قشم هم با توجه به موقعیت راهبردی جغرافیایی و ژئوپولوتیکی در تنگه هرمز، و همچنین دارا بودن زیرساخت‌های اسکله تخصصی نفتی، دو نیروگاه گازی ۵۰۰ مگاواتی و پایانه نفتی ذخیره‌سازی فرصتی طلایی برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی است، تصریح کرد: در شرایط فعلی بالغ بر ۲۰ پروژه و طرح زیرساختی، پتروشیمی، پالایشگاه‌های نفت سنگین و فوق سنگین، پتروپالایشگاه، اسکله و پایانه‌های نفتی، مخازن ذخیره‌سازی، نیروگاه‌ها و آب شیرین‌کن‌ها، خطوط لوله انتقال گاز و فرآورده‌های نفتی مراحل مختلف طراحی، ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری را پشت سرمی‌گذارد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه آزاد قشم همچنین با اشاره به وجود ده‌ها میدان بزرگ گازی در پیرامون جزیره قشم و بهره‌برداری از پالایشگاه گاز «هنگام»، بیان کرد: همزمان با برنامه‌های گازرسانی و توسعه میدان‌های گازی، تاکنون مجوزهایی برای ساخت طرح‌های پارک پتروشیمیایی به‌منظور تبدیل متان به متانول، پروپیلن و پلی‌پروپیلن و محصولات دیگر با ارزش افزوده بالا و صادراتی در قالب طرح‌های کوچک و بزرگ اقدام شد.

فتح‌الهی با اشاره به صدور مجوز ساخت پالایشگاه‌های نفت فوق‌سبک تا سنگین و فوق‌سنگین، از بهره‌برداری نخستین پالایشگاه نفت سبک به همت هلدینگ انرژی پاسارگاد خبر داد و افزود: فاز دوم و سوم این پالایشگاه هم با ارزش سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰۰میلیون یورویی در حال اجراست.

وی از برنامه توسعه بانکرینگ با هدف سوخت‌رسانی دریایی به کشتی‌ها و شناورهای عبوری از تنگه هرمز خبر داد و با اشاره به ایجاد ظرفیتی برای عرضه بیش از ۵۰ هزار تن سوخت به کشتی‌ها، تاکید کرد: در کنار برنامه‌ریزی برای ساخت و توسعه دومین فاز مرکز سوخت‌رسانی دریایی، احداث نخستین پالایشگاه سوخت کم سولفور به لحاظ مسائل محیط زیست با تولید سوخت پاک و احداث چند پست اسکله تخصصی در قشم با هدف صادرات محصولات و فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه آزاد قشم با اشاره به ظرفیت‌های جزیره قشم برای توسعه و تکمیل زنجیره‌های ارزش صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ضمن حمایت از برگزاری دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، و اشتغال گفت: برگزاری این رویداد زمینه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت در مناطق آزاد و ویژه تجاری و اقتصادی را به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان فراهم می‌کند.

فتح‌الهی با اشاره به ارائه مشوق‌های سرمایه‌گذاری مانند معافیت‌های گمرکی، مالیاتی، صادراتی و... به سرمایه‌گذاران صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در منطقه آزاد قشم، یادآور شد: همزمان با برگزاری این رویداد، سازمان منطقه آزاد قشم آماده ارائه مشاوره‌های تخصصی به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری مولد و با نرخ بازگشت سرمایه بالا در منطقه آزاد قشم است.

همزمان با برگزاری دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به میزبانی منطقه آزاد «قشم» از سوم تا پنجم بهمن ۱۴۰۱، بیش از ۱۰ کارگاه و نشست‌های تخصصی و همایش‌های مرتبط در حاشیه این رویداد بین‌المللی برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات برگزاری این رویداد تخصصی صنعت نفت به نشانی www.ifeex.ir مراجعه کنند.

تعداد بازدید : ۱,۷۷۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید