جزییات خبر

ششمین جلسه پیشرفت و بررسی چالش های طرح های پتروشیمی ماهشهر

تعیین تکلیف زمین های واگذار شده بلا تکلیف ماهشهر، برای ورود سرمایه گذاران جدید

تعیین تکلیف زمین های واگذار شده بلا تکلیف ماهشهر، برای ورود سرمایه گذاران جدید
(چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱) ۱۱:۳۰

ششمین «جلسه پیشرفت و بررسی چالش های طرح های پتروشیمی» با هدف تسهیل در فرایند ساخت، رفع چالش ها و همکاری در جهت شتاب یافتن روند احداث طرح ها در منطقه ویژه ماهشهر برگزار شد.

به گزارش نیپنا، احمد شکری مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این جلسه با تاکید بر پیگیری و نظارت جدی  بر روند ساخت طرح های پتروشیمی، اظهار کرد: این جلسه ششمین جلسه در سطح مناطق مختلف است که با هدف تسهیل در فرایند ساخت، رفع مشکلات و چالش ها و همکاری برای شتاب در ساخت طرح های پتروشیمی است که برگزار می شود.

وی با بیان اینکه امروز صنعت پتروشیمی ایران با تکیه بر توان داخلی در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است و باید از تمام ظرفیت های موجود استفاده کرد، تصریح کرد: تمام ارکان و مدیریت های شرکت ملی صنایع پتروشیمیی در این جلسه در جهت همکاری ،پشتیبانی و تسهیل در روند اجرای طرح های پتروشیمی حضور دارند.

شکری ادامه داد: صنعت پتروشیمی به عنوان صنعتی پیشرو و پیشران  با همت و تلاش همه فعالان نشان داده است که تاثیر زیادی در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور دارد و طرح های منطقه ماهشهر با توجه به وجود مزیت های فراوان در این منطقه از جمله یکپارچگی می توانند در توسعه این صنعت ارزش آفرین نقش قابل توجهی داشته باشند.

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که وجود سازمان منطقه ویژه روند تصمیم گیری ها و تعامل با بخش های مختلف را تسهیل می کند و در این مسیر تامین تجیهیزات، کالاهای مورد نیاز طرح ها در وضعیتی مطلوب قرار دارد، گفت: به تمام فعالان و سرمایه گذاران در هاب های جدید صنعت پتروشیمی توصیه می شود از تجارب و دستاوردهای توسعه در منطقه ماهشهر به عنوان تجربه ای موفق استفاده کنند.

 

تولید کاتالیست با حداکثر بازدهی

مجید دفتری مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی نیز در این جلسه با تاکید بر آمادگی این شرکت برای تامین دانش فنی و کاتالیست های مورد نیاز صنعت پتروشیمی ایران اظهار کرد: امروز شرکت پژوهش و فناوری به توانایی های ارزشمندی دست یافته است  و می تواند کاتالیست هایی با حداکثر بازدهی را در داخل کشور تولید کند به گونه ای که قدرت های بزرگ اقتصادی دنیا امروز متقاضی کاتالیست های تولیدی جوانان برومند ایران اسلامی هستند.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به لایسنس شرکت های پتروشیمی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در رسیدن به خودکفایی در صنعت پتروشیمی لایسنس است، اگر لایسنس داخلی شود و حمایت صورت بگیرد متخصصان ایرانی این توانایی را دارند که تمام نیاز کشور را تامین کنند.

وی افزود: در سال های گذشته  بسیاری از نیازهای شرکت های پتروشیمی از خارج کشور تامین می شد، اما با گذشت زمان و اعتماد به متخصصان و پژوهشگران داخلی به توانمندی های بسیار خوبی در صنعت پتروشیمی دست یافته ایم.

 

ادای احترام صنعت پتروشیمی به محیط زیست

براساس این گزارش، داود عمادی مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این جلسه اظهار کرد: رعایت و انجام الزام های HSE  در پروژه های پتروشیمی و همچنین زمان بهره برداری باید به دقت  از سوی طرح ها رعایت شود، پروژه هایی که بالای پنجاه درصد پیشرفت داشته اند باید 12 چک لیست را پاس کرده باشند تا مجوز PSSR  را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به جهت یکپارچگی و مدیریت خوب مشکلی به لحاظ دریافت پروانه های فعالیت نداریم.

عمادی با اشاره به فضای سبز و احترام صنعت به محیط زیست بیان کرد: در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تقریبا به اندازه فضای صنعتی، فضای سبز وجود دارد و همچنین حرا کاری نیز درسطح این منطقه ادامه خواهد داشت.

 

تعیین تکلیف زمین های واگذار شده

همچنین، پیام برزگر مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، اظهار کرد: از سرمایه گذاران تشکر می کنم که با حضور و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی موجب ایجاد ارزش افزوده بیشتر و ایجاد اشتغال شدند.

وی با اشاره به تغییرات در واحد سرمایه گذاری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، افزود: یکی از رویکردهای سازمان با تغییرات ایجاد شده سرعت و همچنین دقت در واگذاری زمین است، تمام تلاش ما برای اجرایی شدن طرح ها است.

برزگر بیان کرد: تعیین تکلیف زمین های بلاتکلیف و واگذار شده با توجه به محدودیت های زمین در منطقه یکی دیگر از رویکردها است که با ورود واحد سرمایه گذاری به نظارت و کنترل طرح ها انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با بیان اینکه سرمایه گذاران به زمین های واگذار شده به چشم یک فرصت نگاه کنند، گفت: سرمایه گذاران باید این نکته را مد نظر داشته باشند که زمین های واگذار شده یک فرصت بزرگ است و برای هر زمین حداقل دو متقاضی وجود دارد و باید از زمین های واگذار شده نهایت استفاده برای خلق ارزش افزوده صورت بگیرد.

 

ضرورت توجه به پیوست فرهنگی اجتماعی در طرح های پتروشیمی

حجت الاسلام محمدپور رئیس ستاد اقامه نماز و مشاور فرهنگی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی  نیز در این جلسه صنعت پتروشمی ایران را صنعتی ارزشمند معرفی کرد و گفت: مردان جبهه جنگ اقتصادی نیاز به کسب آرامش و انرژی از محیط کار خود دارند، به یقین یکی از مسائل مهم فرهنگی در محیط کار توجه به معنویت است و این امر از سوی مدیران طرح های پتروشیمی باید مورد توجه قرار بگیرد.

محمدپور بیان کرد: ما به دنبال پیشرفت اقتصادی و اقتدار صنعت پتروشیمی هستیم و پروژه های بسیار با ارزشی در حال تکمیل هستند که امیدواریم موانع پیش رو برطرف شود، اما نباید پیشرفت صنعتی ما را از توجه به محیط پیرامون و طبیعت غافل کند.

وی اظهارکرد: توجه به محیط زیست و همزیستی مسالمت آمیز با طبیعت از دیگر نکاتی است که مدیران صنعت باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

 

گفتنی است، ششمین «جلسه پیشرفت و بررسی چالش های طرح های پتروشیمی» روز گذشته (سه شنبه 20 دی ماه) با حضور مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، مدیر ایمنی بهداشت، محیط زیست و پدافند غیرعامل، رئیس دفتر خودکفایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و نیز مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محل سایت طرح سلمان فارسی با حضور مدیران عامل 15 طرح پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر برگزار شد.

 

 

  گزارش تصویری این جلسه را می توانید در اینجا مشاهده نمایید.
تعداد بازدید : ۲,۳۱۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید