جزییات خبر

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی خبر داد:

مشوق‌های حمایتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای دانش‌بنیان‌ها

مشوق‌های حمایتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای دانش‌بنیان‌ها
(چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱) ۱۵:۲۷

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی ویژه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای دانش‌بنیان‌ها در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش نیپنا به نقل از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، پیام برزگر روز سه‌شنبه (۲۲ آذرماه) در نخستین کنفرانس و نمایشگاه مدیریت فناوری محصولات دانش‌بنیان در صنعت نفت که با رویکرد بررسی چالش‌ها و فرصت‌ها در محل پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار شد، اظهار کرد: دانش‌بنیان شدن یک مسیر، ضرورت و یک الزام برای صنعت پتروشیمی است؛ حرکت به سمت دانش محوری در سال دانش‌بنیان و توسعه فرهنگ دانش‌بنیان همان نقطه قوت منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی است.

وی بیان کرد: امروز شاهد دست برتر جوانان غیور و برومند ایرانی در عرصه اقتصادی و قدرت‌آفرینی هستیم. شرکت‌های مختلفی را در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی داریم که در حال کمک کردن به تولید کشور هستند و آنچه که شاید باور آن برای بسیاری از مردم کشورمان هم سخت باشد در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در زمینه دانش‌بنیان شدن در بهترین وجه خود در حال اتفاق افتادن است.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بیان کرد: خوشبختانه امروز اهداف بسیار خوبی در شرکت پژوهش فناوری پتروشیمی دنبال می‌شود و شرکت‌های پرشمار دانش‌بنیان دیگری را داریم که در زمینه‌های محیط زیستی و بازیافت پسماندها فعال هستند.

برزگر ادامه داد: شرکت پتروشیمی شهید تندگویان که نزدیک به ۱۵ سال در انبارهای مختلف هزینه نگهداشت پسماند تولید خود را پرداخت می‌کرد، امروز در حال تبدیل پسماند به اسید بنزوئیک و اسید ترفتالیک در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با همت شرکت‌های دانش بنیان است. بزودی کاتالیست آروماتیک شرکت پتروشیمی بوعلی سینا نیز در منطقه ویژه از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان بازیافت و بازیابی خواهد شد.

وی افزود: در آینده بسیار نزدیک شاهد تبدیل پسماند EDC با خلوص بالای ۹۹ و نیم درصد خواهیم بود، این حداقل افتخارهایی است که هم‌اکنون در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بحث دانش‌بنیان وجود دارد.

افزایش تولید با کمک دانش‌بنیان‌ها

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بیان کرد: مهمترین رویکرد در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی حل نیازهای اصلی شرکت‌ها به واسطه دانش‌بنیان‌ها خواهد بود. سعی کرده‌ایم با تکیه بر دانش‌بنیان‌ها و شناخت مسائل اصلی و نیازهای فن‌آورانه شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه، به سمت افزایش تولید حرکت کنیم.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: ارتباط موثر دانش‌بنیان‌ها با شرکت‌های پتروشیمی و ارائه فهرست نیازهای فناورانه شرکت‌های پتروشیمی به شرکت‌های دانش‌بنیان از اقدام‌هایی است که در این مسیر انجام شده است.

برزگر افزود: در حال احداث سوله‌ای برای کارخانه نوآوری و استارت‌آپ‌ها هستیم تا بتوانیم از فضاهای باقی‌مانده در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم؛ اگر یک هکتار زمین به شرکت‌های بالادستی اختصاص پیدا کند حدود ۱۲ تا ۱۵ شغل ایجاد خواهد کرد، اگر همین مقدار زمین در اختیار صنایع پایین دستی قرار بگیرد ۱۵ تا ۵۰ نفر شاغل خواهند داشت، در حالی که اگر به دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها واگذار شود برای حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر جوان پرانرژی و توانمند شغل ایجاد خواهند کرد، اشتغالی که هم مولد است و هم برای رفع نیاز کشور بوده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: حداقل ۸ میلیون تن ظرفیت برای بهبود تولید برای دانش‌بنیان‌ها در منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند مسائل حل نشده صنعت پتروشیمی را حل کنند و از این راه به ثروت‌آفرینی و بی‌نیاز کردن کشور به فناوری خارجی برسند.

وی بیان کرد: یک جوان نخبه ایرانی با ۶ ساعت کار روی یکی از تجهیزات مهم آتش‌نشانی که در صنعت پتروشیمی حیاتی محسوب می‌شود، توانست سرمایه ۸۰ میلیارد تومانی یک سازمان که ۶ سال به دلیل تحریم‌های ظالمانه بلا استفاده شده بود را به چرخه استفاده بازگرداند و این نشان از نبوغ و غیرت جوان ایرانی است که از دانش خود علاوه بر سودآوری، برای جلوگیری از خروج ارز و بی‌نیاز کردن کشور قدم بر می‌دارد.

تحریم‌های ظالمانه با ورود دانش‌بنیان‌ها بی‌اثر می‌شود

برزگر ادامه داد: دانش‌بنیان‌ها مباحث بازرگانی و صادرات را جدی بگیرند؛ اگر دانش‌بنیان‌ها در مباحث بازرگانی پتروشیمی ورود داشته باشند به یقین می‌توان گفت انواع تحریم در صنعت پتروشیمی بی‌اثر خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: آینده پژوهی تعاملات صنعت پتروشیمی و دانش‌بنیان‌ها می‌تواند از سردرگمی در مسیر آینده جلوگیری کند؛ باید بررسی کنیم که آیا دانش‌بنیان‌های ما به پیشران‌های بین‌المللی توجه دارند یا خیر؛ دانش‌بنیان‌ها می‌توانند مسیر روشن‌تری را برای آینده کشور رقم بزنند.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به طرح‌های تشویقی ویژه دانش‌بنیان‌ها در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی ویژه‌ای را در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای دانش‌بنیان‌ها در نظر گرفته‌ایم که در آستانه طرح در هیئت مدیره این سازمان قرار دارد و شامل اولویت اختصاص فضا و امکانات به دانش‌بنیان‌ها، کاهش پیش پرداخت خرید زمین، افزایش مدت تنفس پرداخت، تخفیف در تعرفه‌های منطقه ویژه و افزایش تعداد اقساط خواهد بود.

وی در پایان گفت: تلاش منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به عنوان نخستین قطب تخصصی پتروشیمی ایران، رفع موانع تولید است و به همین منظور طبق توافق صورت گرفته با پارک علم و فناوری استان خوزستان شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در منطقه ویژه علاوه بر معافیت‌های این منطقه، از مزایای پارک علم و فناوری نیز بهره‌مند خواهند شد.

تعداد بازدید : ۲,۱۱۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید