جزییات خبر

آرامکو در صنعت پتروشیمی کره‌جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند

آرامکو در صنعت پتروشیمی کره‌جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند
(دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱) ۱۳:۴۹

شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو از سرمایه‌گذاری دریک پروژه 7 میلیارد دلاری در اولسان کره‌جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعودی آرامکو اعلام کرد که در نظر دارد در یک پروژه 7 میلیارد دلاری به‌منظور تولید محصولات پتروشیمی از نفت خام در مجتمع پالایشی شرکت اس‌اویل کره‌جنوبی واقع در شهر بندری اولسان سرمایه‌گذاری کند.

بر اساس اعلام این شرکت عربستانی، این پروژه که شاهین نام دارد، بزرگترین سرمایه‌گذاری آرامکو در کره جنوبی و نخستین استفاده تجاری از فناوری آرامکو و لوموس برای تولید مواد شیمیایی از نفت خام است.

سعودی آرامکو در بیانیه خود آورده است: اجرای طرح یادشده در مجتمع پتروشیمی شرکت اس‌اویل کره‌جنوبی با هدف تولید سالانه حداکثر 3 میلیون و 200 هزار تن محصول پتروشیمی در سال 2023 آغاز و تا سال 2026 تکمیل می‌شود.

ظرفیت انتقال روزانه نفت به این طرح پتروشیمی 460 هزار بشکه در روز و ظرفیت واحد کراکر یک میلیون و 800 هزار تن خواهد بود.

شرکت سعودی آرامکو عربستان بیش از 60 درصد از سهام شرکت اس‌اویل (S-Oil) کره‌جنوبی را در اختیار دارد.

این شرکت دولتی عربستان اعلام کرد: با تکمیل طرح یادشده بازده شیمیایی شرکت اس‌اویل از نظر حجمی حدود دو برابر می‌شود و به 25 درصد می‌رسد.

امین ناصر، مدیرعامل سعودی آرامکو در این بیانیه که همزمان با سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پنجشنبه هفته گذشته (26 آبان‌ماه) به کره جنوبی منتشر شد گفت: پیش‌بینی می‌شود رشد تقاضای جهانی پتروشیمی که تا حدودی ناشی از افزایش مصرف از سوی اقتصادهای نوظهور آسیایی خواهد بود تسریع شود.

صنایع پتروشیمی آسیا امسال روندی خلاف جهت داشته زیرا کندی تقاضا از سوی چین، واحدهای کراکر را مجبور به کاهش تولید کرده است.

به گفته تحلیلگران، این پروژه خروجی برای نفت عربستان فراهم می‌کند و در عین حال رقابت بلندمدت اس‌اویل را بهبود می بخشد، زیرا انتظار می‌رود تقاضای بنزین با افزایش استفاده از خودروهای الکتریکی کاهش یابد.

آرامکو و اس‌اویل نخستین بار در سال 2019 یادداشت تفاهمی برای اجرای طرح پتروشیمی در اولسان امضا کردند که ارزش آن 6 میلیارد دلار بود.

تعداد بازدید : ۱,۲۵۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید